گردش در ایران - مراسم روز تاسوعا در اردبیل
مراسم روز تاسوعا در اردبیل جمعه سیزدهم دی ۱۳۸۷ 21:31

مراسم روز تاسوعا در اردبیل

   از سالها پیش رسم بر این است که در روز تاسوعا،اهالی اردبیل در چهل و یک مسجد ،شمع نذری روشن می کنند و هنوز هم عده زیادی عامل به چنین رسمی می باشند.

معمولا اشخاص برای برآورده شدن حاجات خود ، روشن کردن شمع یا در اصطلاح "شام پا یلاماق" را نذر می کنند.

   بعد از ظهر تاسوعا،شهر به کلی تعطیل می شود و مردم که قبلا شمع های نذری خود را به تعداد 41 عدد از قبل تهیه کرده اند،پس از جا سازی شمعها در " حیبه " یا پاکت پلاستیکی به طرف مسجد محله خود و سپس سایر مساجد به راه می افتند.

   عمل شمع گذاری ممکن است به صورت انفرادی،چند نفری و یا گروهی صورت گیرد.اگر این عمل به صورت گروهی صورت گیرد،معمولا برای هر دسته یک نفر سر گروه بر گزیده می شود که این فرد به مسیر41 مسجد مورد نظر کاملا آگاه بوده و در پیشاپیش دسته حرکت می نماید و علاوه بر رجز خوانی و فرستادن صلوات به پیامبر و ائمه اطهار (ع) با صدای بلند و رسای خود افراد دسته را راهنمایی می کند.

   وقتی شمع گذاران به مسجدی می رسند،ضمن فرستادن صلوات، طشت داخل مسجد را بوسیده و چند قطره از آب طشت را به عنوان شفا بخش در داخل شیشه ای که همراه خود آورده اند می ریزند.اغلب شمع گذاران در هر مسجد فقط یک شمع روشن می کنند ولی تعدادی نیز هستند که بیش از یک عدد شمع در یک مسجد روشن می نمایند.

   در طول مسیر توزیع کنندگان شمع، کسانیکه شربت،چایی،حلوا،کاکائو،خرما و فتیر نذرکرده اند از دسته های شمع گذار پذیرایی می کنند.شمع گذاران معمولا هنگام نزدیک شدن به مسجد در جلوی درب آن اشعاری را که در مورد وقایع عاشورا است،می خوانند.گفتنی است که در روز تاسوعا مساجد جامع،عالی قاپو،مسجد سلیمان و مسجد بزرگ بیشترین تعداد افراد شمع گذار را پذیرا می شوند.این مراسم تا غروب آفتاب ادامه داشته و بعد از آن اهالی به خانه های خود می روند.

نوشته شده توسط یونس شاه حسینی  | لینک ثابت |